Prawidłowe pranie biustonosza
Każda kobieta ceni sobie dobrą i wygodną bieliznę. Często wydajemy na nią całkiem sporo pieniędzy. Znalezienie biustonosza, który idealnie pasuje i dobrze wygląda, często nie jest łatwe. Kiedy wyciągamy z pralki pogięty i zniekształcony stanik, pojawia się złość. Aby temu zapobiec, wystarczy postępować według kilku zasad. Podpowiadamy, jak wygląda prawidłowe pranie stanika.
Pranie biustonosza: Jak często?
Chociaż biustonosz jest częścią bielizny, w przeciwieństwie do majtek, zazwyczaj nie zmienia się go codziennie. Tak więc, o ile jasne jest, że stringi, czy figi po każdym noszeniu należy włożyć do kosza na pranie, o tyle wiele kobiet nie ma pewności co do swoich biustonoszy. Producenci bielizny zalecają pranie stanika po trzech lub czterech założeniach. Jak w przypadku każdego elementu odzieży, zbyt częste pranie może prowadzić do szybszego zużycia materiału. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak silną masz tendencję do pocenia się. W końcu stanik nosisz bezpośrednio pod pachami. Biustonosze sportowe powinny być prane po każdym użyciu. Aby wyprać bieliznę bezpiecznie i skutecznie, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi prania stanika.
Jak prać stanik: Ręcznie, czy w pralce?
O tym, czy Twój biustonosz nadaje się do prania w pralce, czy jedynie do ręcznego, dowiesz się z informacji znajdujących się na metce. Szczególnie w przypadku staników z fiszbinami, typu push-up, oraz bielizny wykonanej z bardzo delikatnych materiałów takich jak jedwab pranie ręczne jest z reguły zalecane.
Ręczne pranie biustonosza
W celu wyprania biustonosza ręcznie, nalej letniej wody do zlewu lub miski. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu, takiego jak żel Persil Sensitive, zgodnie z instrukcją dozowania znajdującą się na opakowaniu. Po kilkuminutowym moczeniu zacznij delikatnie poruszać biustonoszem. Następnie wyciągnij stanik z wody i wypłucz go w zimnej wodzie. Pamiętaj, aby nigdy nie wykręcać i nie ściskać biustonosza. Suszenie w suszarce bębnowej może także doprowadzić do deformacji. Zamiast tego połóż więc stanik płasko na czystym ręczniku, miseczkami do góry i pozostaw do wyschnięcia.
Pranie stanika w pralce
Przed umieszczeniem biustonosza w pralce pamiętaj o jego zapięciu. W przeciwnym razie haczyki mogą zaplątać się we włókna i wyrwać dziury w tkaninie. W przypadku stanika z fiszbinami najlepiej użyć specjalnej siatki do prania. Delikatne fiszbiny mogą bowiem zaplątać się w bęben pralki. Jeżeli chcesz zachować szczególną ostrożność, możesz używać siatki lub poszewki na poduszkę do prania każdego rodzaju biustonosza. Podobnie jak w przypadku każdego elementu garderoby, biustonosze także wymagają odpowiedniego sortowania. Pierz je z tkaninami delikatnymi o podobnych kolorach i tylko przy użyciu programu prania ręcznego. Ważne jest, aby wyłączyć opcję wirowania. Upewnij się także, że bęben pralki nie jest zbyt wypchany.
Do prania biustonoszy zaleca się zwykle użycie delikatnego środka piorącego, np. firmy Perwoll. W przypadku biustonosza wykonanego z mocnego materiału (np. biustonosza sportowego), można również użyć uniwersalnego środka. W przypadku białych biustonoszy postaw na żel Persil Universal Active, natomiast do koloru użyj Persil Color Active. Pamiętaj jednak aby powstrzymać się od używania płynu do płukania tkanin, ponieważ może on źle wpływać na włókna elastanu.
Dodatkowa wskazówka dotycząca prania biustonosza: Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów garderoby, nową bieliznę należy wyprać jeszcze przed pierwszym założeniem. Włókna biustonosza mogą zawierać substancje chemiczne, takie jak barwniki lub inne pozostałości po produkcji.