Jak zmyć plamy z coli z ubrania
Podczas letniego pikniku z przyjaciółmi na chwilę odwróciłaś wzrok i stało się: Ktoś przypadkowo na Ciebie wpada i gazująca cola rozlewa się na Twoją białą koszulę. Nie martw się! Plama z coli jest łatwa do usunięcia. Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Czyszczenie plamy po coli krok po kroku
Krok 1: Ostrożnie ściągnij nadmiar wilgoci z plamy przy pomocy papieru kuchennego, chusteczki higienicznej lub czystego ręcznika.
Krok 2: Pozwól plamie z coli namoczyć się krótko w ciepłej wodzie z odrobiną detergentu. Następnie obficie spłucz zabrudzenie.
Krok 3: Wypierz zabrudzone ubranie tak samo, jak zwykle. Jeśli chcesz, możesz dodać niewielką ilość odplamiacza. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne.
Gotowe! Sprawdź rezultat. Czy plama zniknęła? Jeżeli tak się nie stało, powtarzaj powyższe kroki aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów.
Wskazówka od specjalisty: Zauważyłaś plamę po coli dopiero po kilku dniach od jej powstania? To również nie jest powód do zmartwień. Dzięki opisanym powyżej sposobom postępowania nawet starsze plamy po coli można z reguły łatwo usunąć. Dla pewności możesz oczywiście użyć odplamiacza.
Czy plama po coli zejdzie?
Brązowe plamy po coli wyglądają szczególnie źle na białych spodniach, bluzkach, czy obrusach. Na początek dobra wiadomość: Takie plamy można stosunkowo łatwo usunąć – nawet jeśli są starsze. Niemniej jednak najlepiej jest oczywiście jak najszybciej zająć się zabrudzeniem. Świeża plama jest zawsze łatwiejsza do usunięcia niż taka, która zdążyła już wsiąknąć głębiej w tkaninę.
Usuwanie świeżych plam po coli
Pierwszym krokiem jest oczyszczenie plamy najlepiej jak to możliwe. Aby to zrobić, chwyć za papierową chusteczkę lub ręcznik kuchenny i dociskaj na zabrudzonym obszarze. Unikaj zbyt mocnego pocierania. Może to spowodować, że plama stanie się jeszcze większa. Wrażliwe tkaniny, takie jak jedwab wymagają szczególnej delikatności.
W kolejnym kroku nalej ciepłej wody do miski i dodaj trochę ulubionego detergentu. Namocz ubranie lub tylko zabrudzony obszar i pozostaw na kilkanaście minut. Dobrze wypłucz tkaninę, a następnie wypierz w pralce lub ręcznie.
Pamiętaj, aby przed wrzuceniem ubrania do bębna pralki zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce. Użyj odpowiedniego detergentu. Do kolorowych tkanin postaw na Persil Color Active, natomiast do białego na Persil Universal Active. W przypadku delikatnych tkanin użyj łagodnego detergentu Perwoll do prania delikatnych materiałów, takich jak jedwab lub wełna.
Usuwanie zaschniętych plam po coli z ubrań
Nie zawsze od razu udaje nam się zauważyć, że napój wylądował na naszym ubraniu. Na szczęście nie jest to dużym problemem, ponieważ nawet starsze plamy z coli dobrze się rozpuszczają. Wystarczy postępować w taki sam sposób jak w przypadku świeżych plam. Najpierw namocz zabrudzony obszar wodą z dodatkiem detergentu, a następnie wypierz ubranie.
Jeżeli plama z coli okaże się szczególnie uporczywa, lepiej nie stosować domowych środków wymienianych w internecie. Odradzamy tego typu eksperymenty, a zamiast nich polecamy użycie profesjonalnych środków czyszczących. Ich formuła została opracowana w taki sposób, aby nie tylko usuwać plamy, ale jednocześnie chronić delikatne tkaniny.
Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z plamą po coli na białym T-shircie lub jasnych jeansach. Sprawdź nasze inne porady i dowiedz się między innymi, jak usunąć plamy z trawy lub z długopisu.