Usuwanie plam z tkanin poliestrowych
Tkaniny poliestrowe są trwałe i mocne. Nie znaczy to jednak, że są całkowicie odporne na zabrudzenia. Jeśli na twojej ulubionej koszuli pojawiła się plama, szybko i sprawnie ją usuń! Oto, jak to zrobić.
Różne rodzaje plam na tkaninach poliestrowych
Ze względu na swoje syntetyczne właściwości tkaniny poliestrowe bardzo łatwo się czyści i są one odporne na większość zabrudzeń. Plamy z krwi, potu, np. pod pachami, ślady po dezodorantach i plamy na bazie wody (np. z soków czy wina) są łatwo „uwalniane” przez włókna syntetyczne. Ponadto tkaniny poliestrowe są odporne na większość chemikaliów, a nawet na grzyby! Poliester gorzej znosi jednak kontakt ze smarem lub olejem. Ten ostatni przyczepia się do włókien, utrudniając usunięcie plam.
Usuwanie plam z tkanin poliestrowych: krok po kroku
Aby usunąć plamy z tkanin poliestrowych:
- Wybierz detergent Persil odpowiedni do rodzaju i koloru materiału
- Wyszczotkuj lub zdrap zabrudzenie stałe
- Przy pomocy czystej szmatki odsącz plamę, usuwając z niej jak najwięcej płynu
- Natrzyj zabrudzenie środkiem
- Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze – informacje znajdziesz na metce
- Sprawdź plamę po wypraniu
Wybór detergentu
Wybór detergentu zależy od tkaniny i jakości barwnika. Materiały poliestrowe prawie zawsze mają trwałe kolory, dlatego detergent Persil Universal jest najwygodniejszym rozwiązaniem do wszelkich plam. Sprawdź jednak na metce swojego ubrania, czy możesz bielić je tlenem.
W przypadku delikatniejszych barwionych ubrań poliestrowych użyj detergentu Persil Color lub Persil Color Gel. W przypadku białej odzieży możesz także użyć Persil Power Gel.
Wstępne usuwanie plamy
Wstępne usuwanie plamy zależy od jej rodzaju. W przypadku większości plam należy usunąć jak najwięcej zabrudzeń stałych przy pomocy łyżki, a następnie odsączyć brudny ślad czystą białą szmatką. Nałóż niewielką ilość detergentu Persil Power Gel lub Persil Color Gel bezpośrednio na plamę, delikatnie go wetrzyj i poczekaj kilka minut, aby środek dostał się do wnętrza włókien poliestrowych, a następnie wypierz tkaninę jak zwykle.
Pranie i płukanie
Sprawdź metkę ubrania i ustaw najwyższą temperaturę wody bezpieczną dla tkaniny. Odmierzając płyn, użyj dawki określonej jako „mocno zabrudzone” zgodnie z informacjami na opakowaniu detergentu.
Sprawdzenie, czy plama zniknęła
Przed włożeniem ubrania do suszarki zawsze sprawdź, czy plama zniknęła. Jeśli nie – powtórz powyższe czynności. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz utrwalić plamę.
Trudności podczas usuwania plam z różnych rodzajów ubrań z tkanin poliestrowych
Choć koszule, bluzki, sukienki i marynarki wykonane z tkanin poliestrowych mogą być trwałe i nadawać się do prania w pralce, mogą różnić się, jeśli chodzi o metody usuwania plam. Poliester jest czasami mieszany z innymi rodzajami włókien – na przykład z jedwabiem, wełną czy wiskozą – wskutek czego zmienia się jego struktura. Choć w wyniku takiego połączenia materiały są trwalsze, mogą nie być tak odporne na plamy jak sam poliester. Ponadto tkanina łączona może wymagać staranniejszej pielęgnacji, np. prania ręcznego w płynie Perwoll.
Usuwanie zaschniętych plam z tkanin poliestrowych
Zaschnięte plamy na tkaninach poliestrowych nie muszą być trwałe! Jeśli chcesz pozbyć się uporczywego zabrudzenia z poliestrowej sukienki, namaczanie jej w mieszaninie letniej wody i detergentu zwykle „uaktywni” plamę, co z kolei umożliwi przeprowadzenie procesu jej wstępnego usunięcia.
Masz ulubioną koszulę lub marynarkę z poliestru i chcesz, by jeszcze długo wyglądała doskonale? Skorzystaj z powyższych instrukcji i pozbądź się plam z materiałów poliestrowych!