Usuwanie plam z tkanin
Plamy przydarzają się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie i często psują nam nastrój. A może to już przeszłość? Plamy będą przydarzały się zawsze niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starać ich unikać, jednak nie muszą być ani frustrujące, ani trudne do usunięcia. Przy pomocy odpowiedniego detergentu możesz się ich pozbyć z każdego rodzaju tkaniny.
Rodzaje plam na tkaninach
Przez całe życie zmagamy się z różnego rodzaju plamami. Zabrudzenia, które rujnują wygląd spodni, koszul, bluzek i kurtek to często są plamy po dezodorancie, pleśni, krwi, smarów, olejów lub z potu. Warto pamiętać, że identyfikacja rodzaju plamy jest warunkiem jej skutecznego usunięcia.
Usuwanie plam z różnych materiałów
Usuwanie plam ze skóry
Skórzane kurtki, spodnie i płaszcze z reguły wymagają jedynie jednego czyszczenia w ciągu roku. W przypadku plam na odzieży skórzanej najlepszym rozwiązaniem jest więc czyszczenie punktowe. Najpierw usuń tyle substancji, która spowodowała plamę, ile tylko się da. Potem nanieś na plamę mieszankę odpowiedniego produktu Persil i ciepłej wody. Spłucz ją następnie przy pomocy wilgotnej szmatki. Na zakończenie nanieś na oczyszczone miejsce odżywkę do skór, aby materiał pozostał miękki i elastyczny.
Usuwanie plam z jedwabiu
Jedwab jest tkaniną delikatną, którą można prać albo ręcznie albo w profesjonalnej pralni. Plamy należy czyścić punktowo przy pomocy Perwoll Wool & Delicates, który wywabia różne rodzaje plam, nie niszcząc przy tym tkaniny.
Usuwanie plam z zamszu
Zamsz to jeden z rodzajów skóry, który charakteryzuje się brakiem warstwy licowej i krótkim włosiem. W przypadku powstania plam na zamszu zniszczeniu może ulec aksamitny wygląd tkaniny. Poplamione zamszowe tkaniny najlepiej jest zanieść do profesjonalnej pralni. Jeśli jednak jesteś zdecydowana, aby usunąć plamę samodzielnie, najpierw usuń całą wilgoć z plamy za pomocą czystej szmatki. Następnie nanieś na plamę niewielką ilość roztworu detergentu. Spłucz mokrą szmatką, a następnie osusz suchą i odstaw do wyschnięcia. Aby przywrócić zamszowi aksamitny wygląd, po wywabieniu plamy wyszczotkuj zamsz specjalną szczoteczką.
Usuwanie plam z bawełny
W większości przypadków do usunięcia takich plam wystarcza pranie wstępne przy użyciu detergentu Persil, a po nim pranie właściwe w wysokiej temperaturze (pamiętaj, aby sprawdzić symbole na metce w celu ustalenia najwyższej dopuszczalnej dla materiału termperatury).
Usuwanie plam z lnu
Len podobnie jak bawełna jest tkaniną oddychającą, co sprawia, że jest idealny do produkcji odzieży letniej. Jego porowata struktura sprawia jednak, że jest bardziej podatny na poplamienie niż inne tkaniny. Na wywabianie plamy być może trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu. Detergent Persil może potrzebować nawet godziny, aby wniknąć w głąb włókien lnu.
Usuwanie plam z wełny
Wełna jest włóknem delikatnym, które może ulec sfilcowaniu podczas prania w pralce. Dlatego też należy sprawdzić na metce, czy poplamione ubranie z wełny nadaje się do prania w pralce i nie wymaga czyszczenia w pralni chemicznej. Aby pozbyć się plam z wełny, należy działać możliwie szybko. Zmocz obszar plamy wodą z dodatkiem detergentu Perwoll Wool & Delicates, aby zapobiec trwałemu wniknięciu plamy we włókno.
Usuwanie plam z innych tkanin
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem tkaniny masz do czynienia, zawsze sprawdź na metce czy dane ubranie można prać w pralce i w jakiej temperaturze. Niektóre tkaniny, takie jak kaszmir, satyna, żorżeta, szyfon, jedwab i wiskoza są tkaninami delikatnymi i producent może dopuszczać wyłącznie pranie ręcznie. Materiały syntetyczne, takie jak sztuczny jedwab, nylon i spandex (elastan) są na tyle wytrzymałe, że można je bezpiecznie prać w pralce. Oznacza to, że możesz się pozbyć plam szybko i w prosty sposób.
Usuwanie plam różnego rodzaju
Plamy z płynów: wino, kawa, herbata, woda, atrament, tusz lub krew
- Osusz plamę, by usunąć tyle płynu, ile się da.
- Wywróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę, kierując strumień chłodnej wody od lewej strony ubrania.
- Nanieś detergent.
- Wypierz i wypłucz.
Dowiedz się więcej na temat usuwania plam z krwi, kawy i atramentu!
Usuwanie plam z substancji stałych lub półstałych: warzywa, owoce, musztarda, sosy, smary i oleje
- Delikatnie usuń pozostałości substancji z tkaniny przy pomocy łyżeczki.
- Osusz plamę czystą ściereczką.
- Nanieś detergent.
- Wypierz i wypłucz.
Dowiedz się więcej na temat usuwania plam z warzyw i owoców oraz smarów i olejów!
Plamy z substancji w formie proszku lub pokryte meszkiem: kurkuma, pleśń i środki do makijażu
- Usuń proszek szczoteczką lub strząśnij (aby uniknąć poplamienia innych rzeczy w domu, wyjdź na zewnątrz).
- Nanieś detergent.
- Wypierz i wypłucz.
Dowiedz się więcej na temat usuwania plam z pyłków kwiatowych oraz pleśni!
Usuwanie starych i zaschniętych plam
Usuwanie stałych, zaschniętych plam jest trudniejsze niż usuwanie plam świeżych. Jeśli na materiale znajdują się jeszcze stałe resztki substancji, która wywołała plamę, usuń je delikatnie. Następnie umieść ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Przed wypraniem mocz tkaninę przez kilka godzin. Możesz nawet pozostawić ją na noc.
Dowiedz się więcej na temat usuwania starych i zaschniętych plam!
Usuwanie plam z tkanin: krok po kroku
- Wybierz odplamiacz, który jest odpowiedni dla rodzaju i koloru materiału.
- Wykonaj czyszczenie wstępne plamy. Uporczywe lub zaschnięte plamy można w razie konieczności namoczyć.
- Upierz tkaninę w pralce lub ręcznie – sprawdź zalecenia na metce.
- Po wypraniu sprawdź, czy plama zniknęła.
Wybór detergentu
Podczas wyboru detergentu weź pod uwagę rodzaj i kolor tkaniny oraz informacje podane na metce. Zastosuj:
- Proszek Persil Color lub żel Persil Color dla tkanin kolorowych.
- Proszek Persil Universal lub żel Persil Universal dla tkanin białych.
- Perwoll Wool & Delicates dla tkanin delikatnych.
Wstępne usuwanie plamy
Za pomocą łyżki lub tępego noża delikatnie usuń pozostałości substancji, która spowodowała plamę nie naruszając włókien. Jeżeli plama jest wilgotna, osusz ją przy pomocy papierowego ręcznika lub czystej ściereczki. Wywróć ubranie na lewą stronę i przepłucz plamę. Nanieś detergent na plamę i delikatnie wetrzyj. Pozostaw na kilka minut, następnie wypierz i wypłucz ubranie.
Pranie i płukanie
Jak najszybciej wypierz ubranie w najwyższej temperaturze dopuszczalnej podanej na metce.
Sprawdzenie efektu wywabiania
Po wypraniu ubrania sprawdź czy plama zniknęła. Jeśli nie, powtórz etapy czyszczenia wstępnego i usuwania plamy.
Próbujesz wywabić uporczywą plamę? W zależności od rodzaju tkaniny czynności zmierzające do usunięcia plamy mogą się różnić, ale odpowiedni detergent pomoże Ci usunąć niemal każdą plamę z prawie każdego rodzaju tkaniny. Powodzenia!